POZOR NA MNOŽÍRNY !

Vážení přátelé domácích mazlíčků

Na co si dát pozor před pořízením nového člena rodiny - aneb, jak nenaletět MNOŽÍRNÁM

1. pokud Vám někdo nabízí kotě mladší než 12 týdnů - NEBRAT - důvody jsou dva:

- nebude plně socializované

- kotě nebude mít dokončené základní očkování, 2. očkování by nemělo být dříve jak ve 12 týdnech

V 9 týdnech jsou sice koťátka už plně samostatná, naučená na kočičí WC a škrabadla,

ale pro rozvoj kočičí osobnosti je nejdůležitější období mezi 6.-12.týdnem, kdy se učí všem sociálním dovednostem pozorováním maminky, hrou se sourozenci a člověkem.

Dostatečná péče člověka v tomto období ovlivní, jestli budou kočky v dospělosti spíše bojácné, útočné nebo přátelské. Budoucí chování kočičky velmi závisí na rozmanitosti prostředí a podnětů, kterým je vystavováno v tomto raném období života. (jestli bude zvyklé na děti, psy, běžný chod domácnosti - vysavač apod.)

2. Pokud vám bude někdo tvrdit, že kotě je po rodičích s PP a samo průkaz původu nemá.

Je to nesmysl !!!

Každé kotě od registrované chovatelské stanice dostane průkaz původu.

Vše ostatní jsou MNOŽÍRNY !

3. Chtějte vždy vidět oba rodiče a prostředí ve kterém koťátka vyrůstají.

Když se přijdete podívat na koťátko do prostředí kde vyrůstá, nemělo by být plaché, pokud je dobře socializované a je mu věnována dostatečná péče.

4. Nekupujte kotě podle fotek, když vám bude řečeno od rádoby chovatele, že nemá čas na vaší návštěvu . V dobrých chovatelských stanicích je běžné, že se nový "mazlitel" může přijet podívat na své vyvolené koťátko od 6.týdne, třeba i každý další týden, aby si na sebe začali vzájemně zvykat.
V žádném případě nepřistupujete na předání kotěte na benzínových pumpách apod.

5. Alarmující je i podezřele nízká cena - např. bengálskou kočku můžete najít v inzerátech v rozmezí

5-15.000,-Kč - cena z kvalitního zdravého chovu pod 10.000.,- Kč je už velmi podezřelá.

Bavíme se o ceně za rozetové koťátko ( malého "leoparda"). Viz foto níže ( Irwin, zakladatel chovné linie ROYAL BEAST - interchampion ) - takto by měla vypadat kresba pravé rozetové bengálské kočky.

Vše ostatní, třeba jen tečky, nemá s pravou rozetovou kočkou bengálskou nic společného, i když vám bude množitel tvrdit, že to kočka bengálská je, že její plemenný název je kočka bengálská tečkovaná,

Nižší cena může být u dospělé kočičky např. vyřazené z chovu. Není výjimkou, že vám takového ušlechtilého chlupáče chovatel i daruje, jen když bude mít jistotu, že je jeho miláček v dobrých rukou.

To co ušetříte na začátku při koupi nového levného "člena rodiny" od množkaře, se pak většinou později velmi prodraží u veterináře.

Často se potom stává, že vaši noví mazlíčci koupení u množitelů umírají velmi mladí.

6. Laik nebude rozumět tomu, na co všechno jsou testované kočičky v chovatelských stanicích, ale v dnešní době si všechno můžete lehce najít na internetu a kvalitní chovatelská stanice by měla mít vše na svých stránkách nebo vám na vyžádání zdravotní certifikáty ukázat.

(infekční nemoci FIV a FeLV, genetická vada srdce HCM, ledviny PKD a úbytek červených krvinek - PkDef)

Jsme moc rádi, že české zákony konečně začaly vnímat zvířata jako živého tvora a ne jako věc.

Naším cílem je přispět v osvětě, jak nenaletět množírnám.

Mnoho z Vás si řekne: nechci drahé kotě s PP , mě stačí levnější nebudu chodit na výstavy . . .

Mnoho z Vás si myslí jak renomované chovatelské stanice vydělávají standardní cenou za mazlíka velké peníze a už nikdo nevidí náklady na vychování kvalitního a hlavně zdravého jedince s prokazatelným původem a náklady na založení kvalitní chovné linie.

Bohatnou množitelé, kteří neinvestují do prevencí, nedávají kvalitní krmeni, kterým je jedno jestli bude mít kočka koťata 3x do roka a rodiče budou dcera s tátou, nemluvě o podmínkách ve kterých jsou tato zvířata chována. Ve stodole, v klecích, ve sklepech v lepším případě v bytě, např. 25 koček v jedné místnosti.

Toto vše je již klasifikováno jako týrání zvířat a je to trestné.

Pokud sami budete ve vašem okolí svědky něčeho podobného, nahlaste takovouto skutečnost nejbližší veterinární správě a policii ČR.

Chovatelský řád v ČR povoluje od jedné kočičky koťátka maximálně 3x za 2roky.